Co to jest THC?

THC to tetrahydrokannabinol, czyli organiczny związek chemiczny i główna substancja psychoaktywna, która jest składnikiem konopii. Ma wpływ na ludzkie zachowanie poprzez łączenie się z receptorami komórek nerwowych, które później mogą powodować zmiany zachowania. Receptory kanabinoidowe są umieszczone w częściach mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie koordynacje, myślenie, odczuwanie przyjemności i czasu. THC może złagodzić ból, jednak nie połączy się z receptorami jak ma to miejsce w przypadku opioidów takich jak morfina, heroina i innych narkotyków wytwarzanych z nasion maku.

THC ma wpływ na to, jak mózg będzie przetwarzał nowe wspomnienia. Bardzo często powoduje silne halucynacje, ale przede wszystkim ma wpływ na to jak myślimy i jak postrzegamy rzeczywistość. Powoduje zmęczenie, ale i rozluźnienie, co wpływa też na odczuwanie agresji, której symptomy po zażyciu są łagodniejsze i mniej odczuwalne. Skutki zażycia THC trwają średnio około dwóch godzin, a odczuć je można około 10-30 minut po spożyciu, w zależności od metody przyjmowania. Związek chemiczny THC jest także znany z tego, iż wzmaga łaknienie. Powoduje również ogólne rozluźnienie mające wpływ na zmysł smaku, wzroku oraz słuchu.

Tetrahydrokannabinol jest jednym ze związków zawartych w gruczołach żywicznych (trichomach) wydzielanych przez marihuanę. Więcej tych gruczołów można znaleźć wokół organów rozrodczych rośliny, niż w innych częściach rośliny. Inne związki charakterystyczne dla marihuany, zwane kannabinoidami, również są obecne w trichomach. CBD (kannabidiol) jest niepsychoaktywnym kannabinoidem bloukjącym efekty psychoaktywne wywołane tetrahydrokannabinolem.