THC w leczeniu objawowym choroby Parkinsona

Tajemnicza choroba, której przyczyn nie znamy, doskwiera wielu starszym ludziom. Mimo, że nie mamy jednego skutecznego leku na tę przypadłość, możemy pomóc chorym w załagodzeniu objawów.

Czym jest choroba Parkinsona?

To zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, a dokładniej istoty czarnej w śródmózgowiu, gdzie neurony ulegają degeneracji. Komórki nerwowe znajdujące się tam, produkują jeden z najważniejszych neurotransmiterów – dopamine, która to odpowiada za przekazywanie sygnałów pomiędzy neuronami. Przez ograniczenie ilości dopaminy zostaje zaburzone przekaźnictwo z jąder podstawy, czyli tego co jest odpowiedzialne za kontrole motoryki. W efekcie chory ma problemy z prawidłowym ruchem. Choroba ta występuje głównie u ludzi po 60 roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Ochrona we wczesnym stadium.

THC ma działanie neuroprotekcyjne, czyli chroni neurony przed degeneracją. Składnik ten oddziałuje na neuronalny receptor CB1, blokuje go, dzięki czemu na neurony nie wpływają czynniki mogące je uszkodzić. Jednak należy mieć na uwadzę, że efekt występuje tylko we wczesnym stadium.

THC jako przeciwutleniacz

Bardzo silnym zjawiskiem oddziałującym na degenerację neuronów w chorobie Parkinsona jest zjawisko utleniania. Kannabinoidy są mocnymi antyoksydantami, pomagają wieć chronić komórki mózgowe, choć nie tylko je.

Odżywianie neuronów

Komórki glejowe to takie komórki, które otaczają neuron i których zadaniem jest go odżywić. Jednak w postępującej chorobie Parkinsona, glej doznaje stanu zapalnego, co prowadzi do niedostarczenia odpowiednich substancji i śmierć komórki. Kannabinoidy działają na receptor CB2 znajdujący się w komórkach glejowych, zmniejszając owy stan zapalny.